Produkcja EKO

fot. Związek Stowarzyszeń “Kraina Drwęcy i Pasłęki”

ROLNICTWO - EKOLOGICZNE

Produkcja prowadzona jest według ściśle określonych zasad , opartych na konkretnych przepisach prawnych (Rozporz. Rady (WE) nr 834/2007, Ustawa z 25 czerwca 2009 r. o Rolnictwie ekologicznym)

Proces produkcyjny jest obserwowany, kontrolowany i udokumentowany – „ od pola do stołu”.
Rolnik eko stosuje właściwy płodozmian, który zapobiega „zmęczeniu” i wyjałowieniu gleby, oraz eliminuje czynniki chorobotwórcze gleby. Stosuje się nawozy zielone, kompost, obornik.
Żywność produkowana jest bez użycia nawozów sztucznych i środków chemicznych, nie ma pozostałości pestycydów, ani antybiotyków. Nie stosuje się hormonów wzrostu oraz organizmów genetycznie modyfikowanych(GMO).
Hodowla zwierząt przebiega z zachowaniem dobrostanu tzn. zapewnione są odpowiednie potrzeby bytowe, dostęp światła, swobodny wybieg.
Leczenie bydła głównie lekami ziołowymi i homeopatycznymi.
Żywność wyprodukowana (np. mleko) zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, mikroelementów i witamin.

pasek

WYROBY

Wszystkie wyroby produkowane są z eko mleka pasteryzowanego, metodami tradycyjnymi.
Nie zawierają syntetycznych środków zapachowych, smakowych, barwników i środków konserwujących.
Walory smakowe i pozostałe cechy organoleptyczne uzyskuje się przez dobór odpowiednich szczepów bakterii nie modyfikowanych genetycznie.
Technologia przetwarzania dobrana jest tak, aby zachować możliwie nie zmienioną wartość odżywczą produktu.

Do niektórych produktów stosujemy substancje stabilizujące w celu utrzymania jednolitej lepkości i gęstości oraz zapobiegania synerezie (podstojowi) serwatki.

Mączka chleba świętojańskiego pozyskiwana jest z drzewa szańczyca strąkowego (strąki).
Jest to produkt bezglutenowy, hipoalergiczny, zawiera cukry: D-mannozę i D-galaktozę, pektyny i garbniki. Stosuje się setne części procentowe do produktu.
Pektyna – substancja wiążąca otrzymywana ze skórki pomarańczowej i pulpy jabłkowej.
Pektyna wpływa pozytywnie na utrzymanie równowagi układu pokarmowego.

Pektyna i mączka chleba świętojańskiego są składnikami dozwolonymi w produkcji ekologicznej zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 834/2007 oraz Ustawą z 25 czerwca 2009 o Rolnictwie Ekologicznym. Ich dodatek nie wpływa na walory smakowe i pozostałe cechy organoleptyczne, a także ze względu na dodatek setnej części do produktu nie zmienia wartości odżywczej.

Mleko w proszku dodajemy w celu uzyskania większej suchej masy, która z kolei powoduje zwięzłą, kremową i jednolitą konsystencję napojów fermentowanych.
Ekologiczne mleko w proszku otrzymywane jest z odtłuszczonego ekologicznego mleka krowiego poprzez odparowanie prawie całej wody. Wysoka temperatura odparowania wody z drobin mleka tworzy proszek, który ma wysoką wartość odżywczą i ma wpływ na lepkość wytwarzanych produktów.